Hazırlayan: Berkay Türkkan

Supplementler ile ilgili yazı dizimizin ikinci bölümüyle tekrar birlikteyiz. Whey üzerine olan ilk bölümü okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz.

Yazı dizimizin ikinci bölümünde kazeinleri ele alacağım. Supplementler arasında her zaman whey’in gölgesinde kalsa da kazein de önemli bir ek besindir.

10524395_10152520241697440_1415839356_n

Kazein Nedir?

Tıpkı whey gibi kazein de peynir altı suyundan elde edilir. En önemli özelliği vücuda uzun süreli (6-8 saat) protein desteği sağlamasıdır.

Kazein ve Whey’in Farkı Nedir?

Whey proteininin sindirimi çok çabuk olurken kazein proteininin sindirimi uzun zaman alır. Whey ile kazein arasındaki en önemli fark budur.

Kazein Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Kazein genellikle yatmadan hemen önce, uyku sırasında kaslara düzenli protein desteği sağlamak amacıyla kullanılır.

Kazein Nasıl Tüketilmelidir?

Kazeinin tüketimi için iki alternatif yol mevcuttur. Bunlardan birincisi kazeini süt ile birlikte tüketmektir. Tadını güzelleştirmesinin yanında süt  aynı zamanda kazein de içerir. Süt ile birlikte tüketmenin dezavantajı ise sütün içerisindeki laktozdur. İkinci alternatif ise kazeini su ile birlikte tüketmektir. İçimi süte kıyasla daha zor olmasına rağmen uyumadan önce laktoz tüketmek istemeyenlerin, süt tüketemeyenlerin tercih ettikleri yoldur.

10527571_10152314081403801_218043588053435922_n

Kazeinin Dezavantajları Nelerdir?

Whey’e göre içiminin daha zor olması kazeinin en önemli dezavantajıdır.

Kazeinin Doğal Alternatifleri Nelerdir?

Whey’in aynı etkiyi sağlayabilecek doğal alternatifi yoktur fakat kazeinin lor peyniri, çökelek, yoğurt gibi çeşitli alternatifleri vardır. Kazeinin saydığım bu doğal alternatiflere göre avantajları daha kolay tüketilebilir olması ve proteinin yanında ekstra yağ veya karbonhidrat içermemesidir. Gece yatmadan önce su veya süt ile bir kazein shake’i içmek kolaydır fakat aynı miktarda protein içeren lor peyniri, çökelek veya yoğurt tüketmek bu kadar pratik değildir. Tüketimi kolay olmasına rağmen kazein, doğal alternatiflerine kıyasla daha maliyetlidir.

Berkay Türkkan’ın Yorumları ve Önerileri

Yazının başında kazeinin hep whey’in gölgesinde kaldığını söylemiştim. Gerçekten de durum böyle. Herhangi bir internet sitesinde whey ile ilgili yığınla konu bulabilirsiniz fakat aynı sitede kazein hakkındaki konuların çok sınırlı olduğunu görürsünüz. Supplementler ile ilgili yazı dizimizin ikinci bölümünde sizlere kazein proteini hakkında genel bilgiler vermeye çalıştım. Yazımın sonunda ise kendi supplement düzenim içerisinde kazein proteinini nasıl kullandığımdan bahsedeceğim.

Yukarıda bahsettiğim gibi kazeini yatmadan hemen önce, light süt ile birlikte tüketiyorum. Aynı markaları su ile de süt ile de denedim, süt ile birlikte çok daha iyi bir tada sahip olduğunu gördüm. Sıkı bir diyette değilseniz, yağ oranınız ile ilgili herhangi bir sorununuz yoksa kazeini süt ile birlikte tüketmenizi öneririm.

Önceki yazımda Optimum Gold Standard Kazein’den detaylı olarak bahsetmiştim. Gelecek yazılarımda Universal’in kazeinin de incelemesini yapmayı düşünüyorum.

Gelecek yazımız BCAA’lar hakkında olacak. Herkese sağlıklı sporlar.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.1/10 (17 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
Protein Tozu Kullanım Kılavuzu Bölüm II: Kazein, 7.1 out of 10 based on 17 ratings