Hazırlayan: Berkay Türkkan

Günümüzde spor salonlarına olan ilginin giderek artmasıyla birlikte supplementlere (ek besinlere) olan ilgi de ciddi şekilde arttı. Hatta supplement çılgınlığı öyle bir boyuta geldi ki, insanlar daha spor salonuna adım atmadan protein tozlarından bahseder oldu. Malesef supplementlere olan bu büyük ilgi beraberinde ciddi bir bilgi kirliliğini de getirdi. Çevrenize baktığınızda veya internet sitelerine göz gezdirdiğinizde kimi görürseniz görün supplementler hakkında (özellikle protein tozları hakkında) öyle ya da böyle bir fikri vardır. “Onlar ilaç, kullanma”, “Protein tozu kullansam benim de kaslarım böyle şişer”, “Protein tozunu bıraktığında vücudun sarkıyormuş” tarzı basmakalıp cümleleri duymaya artık herkes alıştı. İşin kötü yanı, bilgisiz insanlar bu tarz yorumları o kadar sık tekrarlar oldu ki insanlar doğruların bunlar olduğunu zannetmeye başladı. Neyse uzatmayayım, bu tamamen başka bir konu.

Bugün sizlere supplement kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Bu yazıdan sonra aşağıdaki konuları da okumanız kafanızdaki olası soruları cevaplamanıza yardımcı olacaktır.

1. Bol su için

10601061_10152420561678801_42248383_n

Gün içinde pek su içmeyenlerdenseniz bu alışkanlığınızı zaman kaybetmeden değiştirmeniz ve su tüketiminizi artırmanız gerekiyor. Supplement kullanın veya kullanmayın, yeterli su tüketimi sağlığınız için çok önemlidir.Su içme alışkanlığı kazanmanız her halukarda sağlığınız için faydalı olacaktır. Bunun yanında supplement kullanıyorsanız su tüketiminizi normal seviyenin biraz daha üzerine çekmelisiniz. Yaz aylarında diğer mevsimlere göre terlemeyle daha fazla su kaybettiğiniz için su alımınız bu aylarda daha yüksek olmalıdır. Kış aylarında ise en az 3 litre su tüketilmelidir (Çay, meyve suyu, kahve gibi içecekleri bu miktara dahil etmemelisiniz). Bu miktarın sizin için yeterli olup olmadığını kontrol etmek için gün içinde idrarınızın rengine bakın. İdrarınız koyu değil, şeffaf olmalıdır.

2. Supplementleri beslenme düzeninizden önde görmeyin

is-protein-powder-necessary

Yapılmaması gereken en büyük hata beslenme düzenini supplementler üzerine kurmaktır. Beslenme düzeniniz yeteri kadar iyi değilse supplementler sizin için sadece nakit kaybı olur. Önceki yazılarımızda da tekrar tekrar belirttik ama yinelemekte fayda var; supplementler sihirli değnekler değildir. Kaslarınızı şişirmezler, sizi baştan yaratmazlar. Gelişim göstermenizi sağlayacak şey kaliteli bir beslenme düzenidir. Eğer katı besinlerle gereken protein, karbonhidrat, yağ ve kalori miktarını almıyorsanız supplementler sizin için verimli olmayacaktır. Sonuç olarak supplementlerin “ek besin” olduğunu unutup, beslenme düzeninizin temeline koymaya çalışmayın.

3. Acele etmeyin

10534424_10152500469542440_296003133_n

Herkes bir an önce hayallerindeki vücuda ulaşmak ister fakat bir anda protein tozu, amino asit, kreatin, karnitin gibi supplementlere saldırmanız her zaman istediğiniz sonucu vermez. Ağırdan alın ve “Supplement Kombinasyonu Nasıl Yapılır” konularında anlattığımız gibi supplement düzeninizi adım adım geliştirin. Birden bütün supplementlere başlamak yerine örneğin önce protein tozu ile başlayıp, bir süre geçtikten sonra ikinci bir supplement eklentisi yapın. Supplementleri elinizdeki jokerler gibi görün. Elinizdeki bütün jokerleri aynı anda kullanmak pek mantıklı değil, haksız mıyım?

4. Neyi neden kullandığınızı bilin, bilinçli tüketici olun

xtend

Salonda gördüğünüz adam BCAA kullanıyor olabilir, fakat sizin önceliğiniz bu mu? Çevrenizde gördüklerinizle veya duyduklarınızla supplement tercihi yapmayın. Eksiklerinizi, hedeflerinizi belirleyin ve bu noktalar doğrultusunda supplement seçimlerinizi yapın. “Neyin ne için olduğunu nasıl öğreneceğim?” diyorsanız sitemizde ihtiyacınız olan her şey mevcut. Bunun yanında küçük bir internet araştırması da ihtiyacınız olan her şeyi fazlasıyla verecektir. Herhangi bir ürüne yüzlerce lira vermeden önce böyle bir araştırma yapmak sizin için vakit kaybı sayılmaz değil mi?

5. Supplementleri ilaçlarla, hormonlarla, steroidlerle bir görmeyin

Lysine_fisher_structure_and_3d_ball.svg

Bunu belki de en başa, büyük harflerle yazmam gerekiyordu ama olsun. Supplementleri ilaçlarla, hormonlarla, steroidlerle bir gören bilgisiz kişiler yüzünden bugün 16-25 yaş arası sporcuların aileleri ve daha bir çok kişi supplement lafı geçince gereksiz bir telaşa kapılıyor. Söylemekten yoruldum fakat son kez tekrarlayacağım, supplementler sadece ek besinlerdir, ilaç, hormon, steroid vb. şeyler ile uzaktan yakından alakaları yoktur.

Supplementlerle ilgili söylenecek belki de daha çok şey var ama şimdilik aklıma bunlar geliyor. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra siz de “bilinçli kullanıcı” sınıfına geçip, bundan sonraki seçimlerinizi en doğru şekilde yaparsınız.

Sevgiler,

Berkay Türkkan

10597389_1441822352766643_691542172_n

 

*Bu yazıdaki bilgiler tamamen öneri niteliğindedir.  Yeni bir antrenmana, beslenmeye veya supplemente geçmeden önce lütfen doktorunuza başvurun.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.9/10 (23 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 7 votes)
Supplement Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, 7.9 out of 10 based on 23 ratings