Hazırlayan: Berkay Türkkan

Weider ürünlerinin en popüler olduğu ülkeler sıralanacak olsa, ülkemiz şüphesiz ilk 3 içerisinde yer alır. Hatta iddia ediyorum 1. olur. Supplementler söz konusu olduğunda herkesin bildiği önemli markalar (Optimum, Muscletech, Dymatize, Multipower vb.) vardır fakat Weider çoğu kişinin gözünde bu markalardan da önde gelir. Bunun en büyük sebebi fiyatlarının diğer ürünlere göre çok daha yüksek olmasıdır. Diğer birçok alanda da geçerli olan “Daha pahalıysa daha iyidir” mantığı, burada da kendini ciddi derecede belli eder. Pahalı olmalarının yanında Weider ürünlerinin içerikleri de gerçekten iyidir fakat çoğu kişi aldığı ürünün içerik etiketine değil de fiyat etiketine baktığı için bunun farkına varmaz.

Bugünkü supplement incelememizde Weider’ın kazein ürünü olan Pure Casein’i inceleyeceğiz. “Kazein ne?” diyenler yazıya devam etmeden önce detaylı bilgi için önceki yazımıza göz atabilirler.

10807042_10152616913468801_1653557689_n

*Meşhur Weider amblemi

Diğer ürünlerden hangi özelliğiyle ayrılıyor?

Piyasada bulunan neredeyse tüm kazein ürünleri “misel kazein” denen maddeden üretilirler. Weider Pure Casein ise rakiplerinden farklı olarak “kalsiyum kazeinat” denen maddeden üretilir.

Misel kazein ile kazeinatın farkı nedir?

Misel kazein sütün kazein kısmının laktoz, yağ ve whey’den mikrofiltrasyon yöntemi ile ayrılmasıyla elde edilir. Kazeinin bu formu diğer türler gibi herhangi bir ısıl işlem görmemiştir, yani denatüre edilmemiştir. Misel kazein adından da anlaşılabileceği gibi mide sıvısı içerisinde “misel” adı verilen yapıları oluştururlar ve böylece proteinin emilim süresini uzatırlar. Kazeinlerin vücuda gece boyu protein sağlama özellikleri buradan gelir.

Kazeinat ise %90 oranından fazla protein içerir ve kazeinin en çok çözünebilen formudur. Kazeinat kazeinin kalsiyum, sodyum, potasyum gibi alkalin maddelerle reaksiyonu sonucu oluşur, bu özelliği sebebiyle ürünün mineral içeriği yüksektir. Kalsiyum içeriği yüksek bir ürün kullanmak istiyorsanız kalsiyum kazeinat aradığınız ürünüdür.

Karşılaştırma yapmadan önce hangi kazeinleri kullandım?

Kazein tercihim fiyat/performansından ötürü genelde Optimum Gold Standard Casein oluyor, bu ürünle ilgili incelemem için bu konuya bakabilirsiniz. Bunun yanında bir kutu da Universal Casein kullandım. Weider Pure Casein denediğim 3. farklı ürün. Aşağıda yapacağım yorumlarda bu 3 ürünü göz önüne alacağım.

İçeriği nasıl?

Diğer birçok ürünün bir ölçeğinde 24 gram protein bulunurken Weider’da 19.5 gram protein var. Bu oran sizi yanıltmasın, neredeyse tüm diğer Weider ürünlerinde olduğu gibi bu ürününde de içeriğine güveniyor Weider. Diğer markalar aminoasit içeriği hakkında detaylı bilgi vermezken Weider ürünün tüm aminoasit profilini de paylaşıyor. Ürünün bir ölçeğinde 8.9 gram lösin, 6.5 gram valin, 5.2 gram izolösin (BCAA’lar), 20.4 gram glutamik asit (Glutamik asitin tamamı glutamin olarak kullanılamıyor, genelde supplement markalarının kullandığı bir tuzaktır) ve çarpıcı bir şekilde 3.4 gram arjinin var.

10808294_10152616913603801_979558252_n

*Detaylı aminoasit profili

Tadı nasıl?

Ülkemizde ürünün sadece çikolata aroması bulunuyor ve şu ana kadar gördüğüm en lezzetli kazein ürünü olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Süt ile birlikte tüketmesi ürüne ekstra bir lezzet katıyor. Ürünün en büyük artılarından biri.

Fiyatı nasıl?

Kuşkusuz ürünün en büyük eksisi fiyatı, internet sitelerinde 289 liraya satılıyor. Bu satış fiyatıyla supplementlere ayıracak bütçesi kısıtlı olan tüketicileri hedeflemedikleri çok açık. Burada bir parantez açmak istiyorum, Weider ürünleri ülkemizde diğer ülkelere kıyasla ekstra pahalı. Weider’ın marka kalitesini yüksek tutma amacıyla böyle bir yol izlendiğini düşünüyorum. Ülkemizde öyle bir kesim var ki adı sırf Weider olduğu için değil 289 lira, 389 lira vermeye bile hazırlar.

Servis sayısı nasıl?

Diğer ürünler 55-60 servis arası değişirken Weider’ın bir kutusunda 72 servis çıkıyor. Bu yönden avantajlılar fakat servis başına ücret düşünüldüğünde ürün rakiplerine kıyasla hala pahalı kalıyor.

Etkisini gördüm mü?

En başta gelecek sorulardan birinin bu olacağını adım gibi biliyorum fakat şunu tüm takipçilerimize tekrar tekrar hatırlatmak istiyorum. Herhangi bir protein tozundan veya kazeinden bir pre-workout (antrenman öncesi) ürünü gibi etki beklemek hayalcilik. Herhangi bir kazein ürünü kullanmanız size antrenmanda ekstra enerji sağlamayacak, kaslarınızı iki haftada şişirmeyecek, çalıştığınız kiloları bir anda yükseltmeyecek. Supplementlere ciddi bir ücret ödüyor olabilirsiniz fakat pre-workout ürünleri dışındaki ürünlerin antrenmanlarda gözle görülür veya hissedilir bir fark yaratma iddiası yok. Sadece beslenmenizdeki eksik noktalara destek olmaya yararlar. Hemen ve gözle görülür, hissedilir bir etki almak istiyorsanız yöneleceğiniz ürün kazein değil NOX ürünleri veya arjinin, kafein içeren ürünlerdir. Bu açıklamayı yapma gereği duydum çünkü çoğu insan hala whey’den kazein’den BCAA’dan gözle görülür bir etki bekliyor.

10805147_10152616913413801_1159814465_n

Artıları

  • Yüksek aminoasit içeriği
  • Kalsiyum kazeinat içeriği
  • Tadı
  • Servis sayısı

Eksileri

  • Fiyatı (Çoğu kişi için diğer tüm artıları götürecek büyüklükte bir eksi)

Son söz

Bu ürünü aldığım ilk günden beri büyük bir keyifle kullandım, hala elimde 10-12 servis kadar kaldı. Bittikten sonra tekrar alır mıyım, yoksa Optimum’a dönüş yapar mıyım (Şu an sadece muz aromasını bulabiliyorum, tek kelimeyle berbat bir aroma) bilmiyorum fakat bütçe yaratabildiğiniz takdirde bir kere de olsa mutlaka denemenizi önerdiğim bir ürün Weider Pure Casein.

Sevgiler,

Berkay Türkkan

10597389_1441822352766643_691542172_n

*Bu yazıdaki bilgiler tamamen öneri niteliğindedir.  Yeni bir antrenmana, beslenmeye veya supplemente geçmeden önce lütfen doktorunuza başvurun.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.4/10 (9 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
Weider Efsanesi: Pure Casein İncelememiz, 6.4 out of 10 based on 9 ratings