Merhabalar, bugünkü yazım yağ yakımına yardımcı bir supplement olan karnitin hakkında.

Karnitin Nedir?

Karnitin vücut tarafından doğal yollarla karaciğer ve böbrekler tarafından üretilir ve hücrelerde yağların sindirimi sırasında, enerji üretimi için yağ asitleri karnitine ihtiyaç duyar. Karnitin, vücuda giren besinlerin enerjiye çevrilmesinde önemli rol oynayan bir besin maddesidir. Kısaca L-Karnitin adı verilen karnitin besin maddesi vücutta yağ yakımında önemlidir. 

Karnitin Kullanımı Nasıl Olmalı ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Karnitin antrenmandan veya kardiyodan hemen önce kişinin amacına uygun dozda kullanılmalıdır.

Karnitin’in 1000 mg’lik, 2000 mg’lik ve 3000 mg’lik shotlar halinde ya da 1 litrelik şişelerle satılmaktadır. Günlük karnitin alımının 3 gramı geçmemesi gerekmektedir.

Antrenman yapmadığınız günlerde kullanmak size kalmıştır, herkes tarafından önerilmemektedir; ancak antrenmandan önce aldığınızda daha iyi sonuç alabilirsiniz. Ayrıca karnitini doğal yollarla almak, supplement olarak almaktan daha sağlıklı olacaktır.

Dozaj: Karnitinin 3 gramdan fazla alınmamalıdır. Fazla tüketiminde mide bulantısı, ishal, mide krampları, vücut kokusunun artması ve kaşıntıya sebep olabilmektedir. 

Karnitin’in Yararları

  • Karnitin antioksidan ve damar genişletici etkisi vardır.
  • Kalp sağlığına ve damar sertliğine yararlıdır.
  • Dayanıklılığı arttırır, aynı güçle daha fazla spor yapmanıza olanak verir.
  • Yağ yakımını hızlandırdığı söylendiği için sporcular tarafından tercih edilmektedir ancak yağ yakımını hızlandırdığına dair kesin kanıtlar bulunmamaktadır. Bazı araştırmalarda karnitin alan bireyler daha fazla yağ yakmıştır, bazı araştırmalarda ise sonuç alınamamıştır. Dolayısıyla yağ yakımını hızlandırdığına dair kesin bir bilgi yoktur ve değişiklik gösterebilmektedir.

b

Karnitin İçeren Besinler Nelerdir?

  • Kırmızı et
  • Süt Ürünleri
  • Balık
  • Kuşkonmaz
  • Avokado
  • Buğday

Gülce Demirer’in Yorumu:

3-4 ay önce karnitin kullanmaya başladım. İlk aldığım marka İnskospor’un 2000 mg’lik karnitiniydi. Daha sonra Wheyfix 3300 mg Carnitin Shot’lardan aldım ve hala bunu kullanmaktayım. İlk başlarda her antrenmandan önce alıyordum, şimdiyse kardiyolardan ve bacak-kalça antrenmanlarından önce alıyorum. Metabolizmam hızlı olduğu için antrenmanlarda çok terleyen biriyim, karnitin kullandığımdan beri bunun iki katı terliyorum; ancak yağ vermem de çok iyi bir etkisi oldu ya da olmadı diyemiyorum. Evet yağ verdim, yağ oranımı %25’den %15’e düşürdüm; ama karnitin kullanmadığım dönemde verdiğim hızla aynı hızda verdim bu yüzden çok terletse bile yağ yakımımda çok yardımcı oldu diyemiyorum. Daha doğrusu emin değilim. Bunun aksine antrenman partnerim Berkay Karagöz ise karnitinlerden çok verim aldığını söylemektedir. Kendisi de Wheyfix 3300 mg Carnitin Shot’ları kullanmaktadır. Tıpkı yukarıda bahsettiğim araştırma sonuçları gibi karnitin de kişinin metabolizmasına ve/veya vücuduna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden sizlere şiddetle tavsiye ediyorum ya da kesinlikle tavsiye etmiyorum diyemeyeceğim; ama denemelisiniz. Deneyip kendinizi gözlemleyerek sonuç alıp almadığınızı anlayarak ona göre hareket etmekte fayda var. 

Sağlıklı günler dilerim.

bbb

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (13 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 4 votes)
Yağ Yakım Rehberi (Bölüm I: Karnitin), 6.0 out of 10 based on 13 ratings