Hazırlayan: Berkay Türkkan

Şu ana kadar yazdığım bütün yazılarda, çektiğimiz bütün videolarda hareketlerin doğru formunu uygulamanın kas gelişimi için en önemli etken olduğunu belirttim(Bunu tabi ki antrenman kısmıyla ilgili söylüyorum, bu sporun %60’tan fazlasının beslenme olduğunu artık BBG Army’i takip eden herkes biliyor). Hala bu sözlerimin arkasındayım, kendi antrenmanlarımda da hareketlerin doğru formu ve tam hareket mesafesi her şeyden önce geliyor(Özellikle de ağır kilodan).

Bugün sizlere gerek kendi gittiğim spor salonunda, gerekse internetteki tartışmalarda gözlemlediğim bir şeyden bahsetmek istiyorum. Sözde herkes hareketleri doğru formda ve tam hareket mesafesini kullanarak uygulamanın kas gelişimi için en etkili olan yol olduğunu biliyor fakat aynı kişileri 10 dakika sonra sallanarak Barbell Curl yaparken, yarım Bench Press tekrarları altında çırpınırken, çeyrek bile denemeyecek Squat tekrarları yaparken görebiliyorsunuz. “Hani doğru form?”, “Nerede hareket mesafesi” diye sorduğunuzda ise aldığınız cevaplar şunlar oluyor: “Arnold’da Barbell Curl’de hileli tekrarlar yapıyormuş”, “Phil Heath de bu kadar hızlı çalışıyor”, “Muscle & Fitness’ta yarım tekrarlar faydalı demişler”.

21-guns-arnold-curl

*Arnold’un hileli setlerinden biri

Öncelikle şurada anlaşalım, ne ben ne de bu yazıyı okuyan herhangi bir spor meraklısı Arnold, Phil Heath veya dergilerde gördüğümüz herhangi bir profesyonel sporcu seviyesinde değil(Yerli herhangi bir profesyonel sporcu şu an bu yazıyı okuyorsa onu tenzih ederim). Onların yaptığı her şeyi siz de yapmaya kalkıp, aynı gelişimi görmeyi beklerseniz hayal kırıklığına uğrarsınız. Profesyonel olmayan, yıllarını spor salonunda geçirmemiş standart bir spor salonu üyesi için kas gelişiminin anahtarı doğru form-tam hareket mesafesi ve kontrollü tekrarlardır, hileli tekrarlar-yarım hareket mesafesi ve hızlı tekrarlar değil.

StandingBarbellCurl

*Gereğinden ağır Barbell Curl setlerine girdiğinizde formunuz bu şekilde bozulmaya başlar

Asıl mesajımı verdikten sonra kafanızda oluşan soruyu yanıtlayayım. Peki ya bu sporcular bu tekniklerleri uygulayarak nasıl gelişiyorlar? Kendinizi ve hormon durumunuzu profesyonel sporcularınki gibi zannederseniz bu sorunun içinden çıkamazsınız. Kısaca yanıtlamak gerekirse aldıkları hormon ve diğer takviyeler sebebiyle vücutları büyümeye çok daha yatkın olduğunda, değil tam, çeyrek tekrarlar bile gelişim için yeterli olabilir. Malesef siz bu kadar şanslı değilsiniz, hormonlarınız bu kadar yüksek değil. Bunun yanında profesyonel sporcular da hayatlarını hileli, yarım ve hızlı tekrarlarla geçirmiyorlar zaten, çoğunlukla formunuzu bozmanızın bahanesi olarak siz onları kullanıyorsunuz.

Umarım bu yazıdan sonra spor salonuna gittiğinizde bahaneler bulup kendinizi kandırmaya devam etmezsiniz. Bu bahanelerden sıyrıldıktan sonra emin olun sonunda kazanan siz olacaksınız.

Bizi takip etmeye devam edin!

Berkay Türkkan

10597389_1441822352766643_691542172_n

 

*Bu yazıdaki bilgiler tamamen öneri niteliğindedir.  Yeni bir antrenmana, beslenmeye veya supplemente geçmeden önce lütfen doktorunuza başvurun.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.3/10 (17 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
Kendi Kas Gelişiminizi Engellemeyin: "Hileli & Yarım Tekrar" Bahaneleri, 9.3 out of 10 based on 17 ratings