Hazırlayan: Berkay Türkkan

Çevrenizde spor salonu üyeliği olan veya spor salonuna olmayı düşünen birçok kişi vardır. Yıllar geçtikçe spor salonlarına olan talep artmaktadır fakat bununla beraber büyük bir bilgi eksikliği da ortaya çıkmaktadır. Bu bilgi eksikliğini kapatmak için bugün sizler için aşağıdaki kısa cevap soruları hazırladım. Gelin vakit kaybetmeden başlayalım!

1. Vücudumdaki yağları kasa dönüştürebilir miyim?

Hayır, vücudunuzdaki yağlar kasa dönüşmez. Yağ miktarınızı azaltırken kas inşa edebilirsiniz fakat yağların kasa dönüşmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

2. Antrenman yapmayı bırakınca kaslarım sarkar mı, kilo alır mıyım?

Antrenman yapmayı bıraktığınızda kaslarınız sarkmaya değil, küçülmeye başlar. Antrenman yapmayı bıraktıktan sonra da spor yaptığınız dönemdeki gibi ağır beslenmeye devam ederseniz kilo alırsınız. Fiziksel aktivitenizin eskiye nazaran azaldığının farkına varıp, beslenme planınızı da buna göre düzenlerseniz korktuğunuz gibi kilo almazsınız.

3. Kilo vermek istiyorum, ağırlık çalışmalı mıyım?

bbb

Kilo vermek için en etkili yöntem kardiyodur fakat sadece koşarak kilo vermeye çalışmak sağlıklı bir yöntem değildir. Yağ miktarınızı kardiyo ile azaltırken, ağırlık çalışmasıyla da yağ yakımını destekleyip, kaslarınızı şekillendirebilirsiniz.

4. Yağlarımdan bölgesel olarak kurtulabilir miyim?

bolgesel-zayiflama_lipoliz

Malesef hayır, bölgesel zayıflama hakkındaki detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

5. Fitness yüzünden kalbim büyür mü, ileride kalp sorunu yaşar mıyım?

Antrenman yaptığınız süre boyunca diğer kaslarınız gibi kalbiniz de güçlenir. Zannedilenin aksine bu kötü bir şey değildir. Sporcuların kalbi normal insanlara göre daha güçlüdür, bu sebeple kalp atım hızları normal insanlarınkinden daha düşüktür. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta, ileride sporu herhangi bir sebeple bırakmaya karar verdiğinizde bunu aniden yapmamanız gerektiğidir. Bu ritm bozukluğuna sebep olabilir. Sporu kademeli olarak azaltarak, kalbinize de yeni düzeninize alışma fırsatı vermelisiniz.

6. Şişmek istemiyorum, biraz şekillensem yeter, ne yapmalıyım?

biceps son

Bu tamamen sizin elinizdedir. Kas gelişimi çok hızlı olan bir proses değildir, “şişmek” diye tabir edilen şey de zannedildiği kadar kolay değildir. Düzenli olarak gelişiminizi kontrol ederek spora hedefinize uygun bir şekilde devam edebilirsiniz.

7. Hedeflediğim vücuda kaç ayda ulaşırım?

10382877_10152318330203801_8582118820341792639_n (Custom)

Bu sorunun cevabını size kimse veremez çünkü bu tamamen kararlılığınıza, disiplininize, vücut tipinize ve daha birçok başka parametreye bağlıdır. Televizyonda gördüğünüz oyuncunun vücuduna sahip olmak istediğinizi biliyorum ama size “3 ayda seni böyle yaparım”, “5 ayda bunu katlarsın” diyenlere inanmayın.

8. Gazetelerde, televizyonlarda, dergilerde gördüğüm “mükemmel” diyetler bende işe yaramıyor, neden?

Herkes için geçerli olan, herkeste aynı sonucu verecek “mükemmel” beslenme programları, diyetler yoktur, olamaz da. Her insanın bünyesi farklıdır, bu yüzden iş arkadaşınızda, eşinizde, annenizde, komşunuzda işe yarayan diyet sizde işe yaramayabilir. Aslına bakarsanız basmakalıp bir şekilde hazırlanan bir diyeti uygulamanızın pek mantıklı olduğu söylenemez.

9. Spor salonundaki ilk haftam, antrenmanlardan sonra çok ağrım oluyor, bu kötü bir şey mi?

Bahsettiğiniz ağrılar kas ağrılarıdır ve kaslarınızın geliştiğinin işaretidir. Spora başladıktan sonraki ilk iki hafta hamlık sebebiyle bu ağrılar şiddetli olabilir, telaşlanmayın, ilerleyen antrenmanlarda bu ağrılar azalacaktır.

10. Kas ağrısı ile acı aynı şey midir?

Bu iki kavram kesinlikle çok farklı şeylerdir ve dikkat edilmelidir. Özellikle eklemlerinizde oluşan ağrıları hiçbir zaman kas ağrıları ile karıştırmayın. Antrenman sırasında veya sonrasında eklemlerinizde bir acı hissederseniz üzerine gitmeyin.

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.2/10 (23 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 6 votes)
Fitness ile İlgili En Çok Sorulan 10 Soru ve Cevapları, 9.2 out of 10 based on 23 ratings