Hazırlayan: Berkay Türkkan

bbgarmy.com’u kurduktan ve  fitness, vücut geliştirme, sağlıklı beslenme ve supplementlerle ilgili yazılar kaleme almaya başladıktan sonra gerek çevremden, gerek sosyal medya üzerinden “bölgesel zayıflama” ile ilgili bir çok mesaj almaya başladım. “Her şey tamam ama şu göbekten kurtulamıyorum”, “Kollarımda bir şey yok ama bacaklarım çok kalın”, “Göğsümde toplanan yağları halletmem lazım”, “Ah şu yanları bir halledebilsem” şeklinde cümleleri neredeyse her gün duymaya başlayınca, benzer sorunları yaşayanlar için bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

bolgesel-zayiflama_lipoliz

Malesef sizi hayal kırıklığına uğratarak başlayacağım; “bölgesel zayıflama” mümkün değil. Biliyorum tek sorununuz alt karnınızda kalan son yağlar, biliyorum sadece simit diye tabir edilen kısımdan kurtulmak istiyorsunuz, biliyorum karın kaslarınız artık çıksın istiyorsunuz, biliyorum sadece bacaklarınızı inceltmek istiyorsunuz fakat “bölgesel zayıflama, “bölgesel incelme”, “bölgesel yağ yakımı” (adına her ne derseniz) mümkün değil.

Belki de bu yazıyı okuyana kadar karnınızdaki yağlardan kurtulmak için her gün spor salonunda yüzlerce mekik çekiyordunuz ama malesef bu hiçbir işe yaramaz. Bölgesel zayıflamanın mümkün olmamasının yanında karın kaslarınızı belirgin hale getirmek için işe önce mutfaktan başlamalısınız. “Karın kası mutfakta yapılır” sözü kadar bu durumu açık ve net anlatan başka hiçbir söz yoktur. Diyetinize dikkat etmeden karın kaslarınızın çekeceğiniz yüzlerce mekikle görünür hale gelmesini bekleyemezsiniz. Zaten bu noktada bile bir mantık hatası vardır, her antrenmanda “yüzlerce” yapabildiğiniz şey sizi nasıl hedefinize ulaştırabilir ki? Konuyla alakası yok fakat yeri gelmişken bu yanlışı da düzeltmek istiyorum. Karın kaslarınızı belirgin hale getirmek için karın antrenmanınıza ağırlık ile çalışabileceğiniz egzersizleri eklemekten çekinmeyin.

33

Dönelim tekrar “bölgesel zayıflama” konusuna. Eğer vücudunuzun herhangi bir bölgesinde yağ fazlası olduğunu düşünüyorsanız bu fazlalıktan kurtulmanın tek yolu kardiyodur. Ağırlık çalışması da yağ yakmanıza yardımcı olur fakat daha temel bir yöntem üzerinden konuştuğumuz için ilk olarak kardiyoyu ele aldım. Karnınızdaki yağdan kurtulmak veya bacağınızı inceltmek istiyorsanız, göğsünüzdeki fazlalıklardan veya simidinizden kurtulmak istiyorsanız ilacınız kardiyodur. İster sahile inip açık havada koşun, ister spor salonunda koşu bandını veya bisikleti kullanın, isterseniz yüzün ama kardiyo egzersizleri yapıp kalori harcamanız ve genel beslenme düzeninizde kalori açığı oluşturmanız(bu konuya ileriki yazılarımda örneklerle değineceğim) şarttır.

Tüm bu anlattıklarımı yaparken zayıflamanın/incelmenin/ yağ yakımının sadece hedeflediğiniz bölgeden değil, vücudun tamamından olacağını lütfen unutmayın ve gelecek sefer spor salonunda karnındaki yağlardan kurtulmak için mekik çeken birisini gördüğünüzde onu gerçeklerle aydınlatın, size minnettar kalacaktır.

Sevgiler,

Berkay Türkkan

10382877_10152318330203801_8582118820341792639_n (Custom)

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.7/10 (17 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
Bölgesel Zayıflama Mümkün mü?, 9.7 out of 10 based on 17 ratings