Spor salonu müdavimlerinin yapmaktan en çok keyif aldığı hareketlerin başında Barbell Curl gelir. Salona gittiğinizde Barbell Curl yapan herhangi birini görmeme ihtimaliniz neredeyse yoktur fakat bu kadar çok uygulanmasına rağmen büyük çoğunluk hareketi doğru form ile yapmaz. Sallanmak, dirseklerinizi öne götürüp ağırlığı omuzlara kaydırmak, arkaya yatmak gibi form hataları baskıyı bicepslerinizden alarak gelişiminizi sekteye uğratır. Videoyu dikkatle izleyin ve gelecek antrenmanınızda Barbell Curl’ü kusursuz form ile yaptığınızdan emin olur. Daha hafif kilolarla çalışmanız gerekecektir fakat kollarınızdaki gelişimi gördüğünüzde iyi ki ağırlık düşürmüşüm diyeceksiniz.

Nasıl Yapılır?

Bir EZ bara ağırlıkları taktıktan sonra dirsekleriniz vücudunuzun yanında olacak şekilde harekete başlayın ve hareket boyunca dirseklerinizi yanlarınızda sabit tutun. Ağırlığı kaldırdıktan sonra üst noktada bekleyerek bicepslerinizi sıkın ve yavaşça başlangıç konumuna dönün. Asla sallanmayın ve dirseklerinizin öne gelmesine izin vermeyin.

Neden EZ Bar?

EZ Bar ile yapılan curl hareketi, düz barbell ile yapılan curl’e göre bilekleriniz için daha iyidir. Bileği güçsüz ve/veya ince olan kişiler düz bar ile yaparken bileklerinde ağrı hissedebilirler, bu yüzden EZ Bar’ı tercih etmeleri hem antrenman performansı için hem de eklem sağlığı açısından önemli olacaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
EZ Bar Curl Nasıl Yapılır?, 10.0 out of 10 based on 3 ratings