Hazırlayan: Berkay Türkkan

Kamera: Gülce Demirer

Yulaf ezmesi sağlıklı bir kahvaltı için olmazsa olmazlar arasındadır fakat çoğu kişi yulafı tüketmekte ciddi zorluklar yaşar. İlk tarif videomuzda yulafı tatlandırarak size bu konuda yardım etmeye çalışacağız. Detaylara geçmeden önce “Kahvaltıda başka neler yemeliyim?” diyorsanız “Sporcu kahvaltısı nasıl olmalıdır?” yazımı, “Kahvaltı için vaktim az olduğunda neler yiyebilirim?” diyorsanız da “Pratik sporcu kahvaltısı” yazımı okumanızı öneriyorum. Tüm bunların yanında aklınıza bir de “Antrenman sonrası ne yemeliyim?” sorusu geldiyse de “Antrenman sonrası öğünü nasıl olmalıdır?” yazımı inceleyebilirsiniz. Sitede biraz vakit geçirdikten sonra sizin de göreceğiniz gibi gerek beslenme, gerek antrenman, gerekse supplementlerle ilgili aklınıza takılan birçok noktaya önceden yazılarımda yer verdim. Henüz yer vermediğim bir konuyu merak ediyorsanız da buradan veya iletişim adreslerimden (www.facebook.com/turkkanberkay ve [email protected]) sitemizde yer almasını istediğiniz konu önerilerini bana ulaştırabilirsiniz.

Yulafı nasıl tatlandıracağız?

Bunun için neredeyse herkesin sevdiği ve yemekten keyif duyduğu muzdan yararlanacağız. Damak zevkinize göre yarım veya bir tam muzu kullanabilirsiniz. 1 tam muzdan fazlasını önermiyorum, hem tarifi gereğinden fazla tatlı yapar, hem de gereğinden fazla şeker almanıza sebep olabilir.

Omlet ile farkı ne?

Omlet ile tek farkı yulafın tüketimini kolaylaştırmak için tarife muz ekliyor olmamız. Yulafı tüketmekte herhangi bir problem yaşamıyorsanız muzu çıkararak aynı malzemelerle omlet şeklinde bir kahvaltı da hazırlayabilirsiniz.

Yumurta sayısını neye göre belirlemeliyim?

Yumurta sayısı tamamen sizin günlük makro besin alımınıza bağlı. 2 yumurtayla da yapabilirsiniz, benim gibi 6 yumurtayla da. Yumurta sayısı ne kadar artarsa omletiniz (ya da pankek) o kadar kalın olur ve pişmesi de zorlaşır.

Yulaf miktarını neye göre belirlemeliyim?

Yulaf miktarı da günlük beslenme düzeninize göre ayarlanmalıdır. 30 gram da koyabilirsiniz, 100 gram da. Yulaf miktarı arttıkça omletinizin (ya da pankek) kalınlığı artacaktır.

Yanında ne içmeliyim?

Videoda da değindiğim gibi meyve sularını değil de (Açıklaması videoda) yeşil çay, filtre kahve veya normal çay gibi alternatifleri öneriyorum.

Nescafe de olmaz mı diyenler için neden olmayacağını açıkçayalım:

“Nescafe şekersiz ve kalorisiz olduğu için masum görünebilir ama yağ alımının ve selülit oluşumunun en büyük sebeplerindendir çünkü nescafe normal kahve değildir; nescafenin üretimin ilk önce kimyasal çözücülerle kahve çekirdeği çözülür ve içindeki kafein, protein gibi bütün besinler alınır geriye kalan kabuğumsu yapı da atılır. Çözünerek elde edilmiş kısımda tekrar kurutulur ve toz haline gelir daha sonra suyla karıştırıldığında %100 çözülmüş bir sıvı elde etmiş oluruz ve suda çözünebilen kahve olduğu için kana fazla miktarda karışır. Filtre kahve, türk kahvesi, espresso gibi kahveler sadece kahve çekirdeklerinin kavrulup çekilmesiyle elde edilir ve suda %100 çözülmez, dibe çöken telvesi de buna kanıt niteliğindedir. Aslında nescafe içerek çözünmesi gerekenden fazla çözünen kafein ve bilmediğimiz yüzlerce maddeyi ve hatta çözünmesinde kullanılan kimyasalları da vücudumuza almış oluruz. Nescafe bir açıdan genetiği değiştirilmiş gıdalara benzemektedir bu yüzden de hücrelerin yapılırını bozar. Aksine günde 1-2 bardak filtre kahve, espresso, türk kahvesi tüketmek sağlıklıdır ve içindeki kafein yağ yakımına yardımcıdır; ancak nescafe bunlarla karıştırılmamalıdır”

Yukarıdaki bölüme daha önce Gülce Demirer tarafından bu yazımızda yer verilmişti.

Fıstık ezmesi eklemek zorunda mıyız?

Hayır değilsiniz, fıstık ezmesi kalorisi yüksek bir besindir. Günlük beslenme düzeniniz içerisinde yer veriyorsanız en sonda lezzeti artırmak için kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • Yulaf ezmesi
  • Yumurta
  • Muz
  • Zeytinyağı
  • Fıstık ezmesi (Opsiyonel)

NOT: Tarifi öneren ve çekim esnasında bana yardımcı olan Gülce Demirer‘e teşekkür ederim. BBG Army’de tarif adına ne paylaşıyorsam O’nun da bir şekilde işin içinde bulunduğundan emin olabilirsiniz.

Denedikten sonra yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden afiyet olsun!

Berkay Türkkan

12345

*Bu yazıdaki bilgiler tamamen öneri niteliğindedir.  Yeni bir antrenmana, beslenmeye veya supplemente geçmeden önce lütfen doktorunuza başvurun.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Yulaf Yemekte Zorlananlar İçin Muzlu Pankek Tarifi (Unsuz), 10.0 out of 10 based on 1 rating