Hazırlayan: Gülce Demirer

Merhabalar, bugünkü yazımda kadınların en çok yakındığı ve aslında çözümünün gayet kolay olduğu bir sorun olan selülitten bahsedeceğim.

selooo

Selülit Nedir?

Kadınların yağ hücreleri vücut yağ alıp verdiğinde deforme olur bu yüzden de özellikle basen bölgesinde portakal kabuğu görünümü oluşur. Erkeklerin yağ hücreleri ise dörtgen olduğu için deforme olmazlar bu yüzden selülit kadınlara özgü bir problemdir. Erkeklerde görülmesi hormonal bir bozukluğun olduğunun göstergesidir.

Selülitin Nasıl Oluşur?

Selülit sıkışmış yağ hücrelerdir. Birinci aşamada dolaşım bozukluğundan dolayı damarlardan çıkan su dokulara dolar, ikinci aşamada ise ödem artar ve üçüncü aşamada bu dokularda biriken yağ , su ve tuz molekülleri vücut tarafından  kullanılmaz ve selülit yerleşir. Genellikle bacak, kalça,arka diz, kolların üst kısımları ve göbek bölgelerinde oluşur.

Selülit Nedenleri Nelerdir?

Selülite sebep olan bir numaralı faktör genetik faktörlerdir, genetik söz konusu olduğunda ne kadar zayıf olursanız olun selülit adet dönemine girmiş genç kızlarda östrojen hormonuyla çıkmaya başlar. Spor ve masajla geçirmek mümkündür.

İkinci neden ise hareketsiz bir yaşam biçimidir, selüliti yok etmek için spor yapmaktan başka çareniz bulunmamaktadır.

Diğer nedenler ise hormonal bozukluklar, kan dolaşımı bozukları, fazla yağlı, tuzlu, şekerli gıda tüketmek ve en önemlisi de sigaradır. Sigarayı bırakmadığınız sürece selülitlerin tamamen gitmesini beklemek hayalden ibarettir.

Selülitlerden Nasıl Kurtulabiliriz?

1) Yapay şekerli gıdaları tüketmeyi bırakmalıyız. Şeker yerine sadece meyve tüketmeliyiz. Yemekleri tuzsuz yemeye alışmalıyız; tuz vücutta yağ ve su tutumuna sebep olmaktadır. Özellikle hayvansal yağ içeren yemekleri tüketmemeliyiz, bunun yerine az miktarda zeytinyağı kullanmalıyız.

2) Nescafe şekersiz ve kalorisiz olduğu için masum görünebilir ama yağ alımının ve selülit oluşumunun en büyük sebeplerindendir çünkü nescafe normal kahve değildir; nescafenin üretimin ilk önce kimyasal çözücülerle kahve çekirdeği çözülür ve içindeki kafein, protein gibi bütün besinler alınır geriye kalan kabuğumsu yapı da atılır. Çözünerek elde edilmiş kısımda tekrar kurutulur ve toz haline gelir daha sonra suyla karıştırıldığında %100 çözülmüş bir sıvı elde etmiş oluruz ve suda çözünebilen kahve olduğu için kana fazla miktarda karışır. Filtre kahve, türk kahvesi, espresso gibi kahveler sadece kahve çekirdeklerinin kavrulup çekilmesiyle elde edilir ve suda %100 çözülmez, dibe çöken telvesi de buna kanıt niteliğindedir. Aslında nescafe içerek çözünmesi gerekenden fazla çözünen kafein ve bilmediğimiz yüzlerce maddeyi ve hatta çözünmesinde kullanılan kimyasalları da vücudumuza almış oluruz. Nescafe bir açıdan genetiği değiştirilmiş gıdalara benzemektedir bu yüzden de hücrelerin yapılırını bozar. Aksine günde 1-2 bardak filtre kahve, espresso, türk kahvesi tüketmek sağlıklıdır ve içindeki kafein yağ yakımına yardımcıdır; ancak nescafe bunlarla karıştırılmamalıdır.

3) Aynı şekilde kola da selülitin en yakın arkadaşıdır. İster light olsun, ister zero olsun kola hem selülitleri hem de organlarımızın sağlığını tehdit eder. Yüksek miktarda şeker içerir ve vücutta direk yağa dönüşür.

4) Selülitleri geçirmede sporun yanında yardımcı olan bir diğer  teknik ise masajdır. Masaj için illa masaj salonlarında paralar bayılmanıza gerek yok. Aşağıdaki fotoğrafta görülen küçük masaj aletini çoğu yerden uygun bir fiyata temin edebilirsiniz. Her gün biraz sabun yardımıyla kalça bölgenize ya da selülitin olduğu yerlere dairesel hareketlerle 5 dakika masaj yapmak yağ hücrelerine iyi gelecektir.

 

5) Sonuncu ve en önemli madde selülitleri neyin geçirmeyeceğiyle ilgilidir.

Selülitleri geçirmeyen ve hem zamanınızdan hem de cüzdanınızdan çalan tek şey de eczanelerde satılan selülit kremleridir. Selülit kan dolaşımı ve yağ hücreleriyle ilgilidir yani vücudun içinde, deri tabakasının altında meydana gelen bir sorundur. Derinin üstünden sürülmüş herhangi bir ilacın ya da kremin deri altında oluşan selülitleri geçirmesi imkansızdır. Deri tabakasının altında oluşmuş bir sorun olan selüliti geçirmenin tek yolu kötü beslenme alışkanlıklarını düzeltmek ve spor yapmaktır.

Bir sonraki yazım olan 2. bölümde ise selülitleri geçirmede yardımcı olan en etkili egzersizleri göstereceğim.

Sevgiler, sağlıklı günler.

 

Referanslar:

1- Cellulite Solutions: 52 brilliant ideas for super smooth skin by Cherry Maslen and Linda Bird

2- Kimyager Oktay Demirer (Lisans:  Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü, Yüksek Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü)

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.8/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Selülitlere Elveda! (Bölüm: I), 7.8 out of 10 based on 4 ratings