Sağ ve sol kolunda ölçü ve güç farkı olanlardan “Sağ-sol dengesizliğini nasıl önleyebiliriz?” şeklinde birçok mesaj alıyoruz. Bu konuyla ilgili ilerleyen günlerde bir yazı da paylaşacağız fakat başlangıcı işinize yarayacak bir video ile yapmak istedim, one-arm triceps extension.

Sağ-sol dengesizliği vücudun her bölgesinde mevcuttur fakat genellikle kollar arasında olan farklılıklar daha çok dikkat çeker. Çoğu kişi kolları arasındaki farktan haberdardır fakat aynı farkın bacaklarında da omuzlarında da olduğuna dikkat etmez.

Söz konusu kollar olunca ölçü farkını kapatmanın en iyi yollarından biri tricepslerinizi tek taraflı olarak çalıştırmaktır, bunun için de en uygun hareketlerden biri one-arm triceps extensiondur. Çok ağır çalışmak mümkün olmadığı için genellikle ihmal edilen bir harekettir fakat antrenmanınızın sonlarına doğru 10-12 tekrar aralığıyla düzenli bir şekilde çalışırsanız tricepslerinizdeki farkı siz de görebilirsiniz.

Hareket anlatımı

  1. Kendinize uygun bir dumbbell alın ve başlangıç pozisyonuna geçin.
  2. Üst kolunuz yere dik olacak şekilde harekete başlayın ve tam hareket mesafesini kullanarak dumbbell’ı aşağıya indirin, hareketi yarı yolda kesmeyin.
  3. Daha sonra dumbbell’ı yukarıya kaldırın ve hareketin tepe noktasında tricepslerinizi sıkın.
  4. Tükenmeye yaklaştığınızda diğer kolunuzdan destek alın ve birkaç tekrar daha yapın.

Dikkat: Hareket boyunca dirseklerinizin yana açılmasına izin vermeyin ve kendinizi aynadan kontrol edin.

Bizi takip etmeye devam edin!

Berkay Türkkan

10597389_1441822352766643_691542172_n

 

*Bu yazıdaki bilgiler tamamen öneri niteliğindedir.  Yeni bir antrenmana, beslenmeye veya supplemente geçmeden önce lütfen doktorunuza başvurun.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.2/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Sağ-Sol Kol Dengesi İçin: One-Arm Triceps Extension, 8.2 out of 10 based on 5 ratings