Sırt antrenmanlarında çoğu kişiye zor geldiği için genellikle seated cable row’a yenik düşen fakat seated cable row’dan çok daha üstün bir temel sırt hareketi: Bentover Barbell Row

Screenshot_1

*Gövdenizin konumunu tüm set boyunca koruyun

Bu hareket gösterim videomuzu izleyene, bu satırları okuyana kadar belki siz de seated cable row’u bentover barbell row’a tercih edenlerdendiniz ama bundan sonra eminiz ki siz de bentover barbell row’u sırt antrenmanlarınızda sırt kaslarınızın gelişimi için önemli bir joker olarak kullanacaksınız.

10501954_10152318341638801_420135150806757264_n

*Bentover barbell row içeren bir sırt antrenmanı sonrası

Nelere dikkat edilmeli?

  • Alt sırt bölgenizin (belinizin) kavisini asla bozmamalısınız, diğer bir deyişle kamburlaşmamalısınız. Çoğu kişi zorlanmaya başladığında alt sırtının kavisini kaybeder ve bu da bel rahatsızlıklarını beraberinde getirir.
  • Vücudunuzu gereğinden fazla dikleştirip hareketi shrug’a çevirmeyin.
  • Zorlandığınızda dirseklerinizi yana açmayın.
  • Gereğinden fazla ağırlık kullanmayın, egonuzu kontrol edin.
  • Gerekirse tutuşunuzu güçlendirmek için strap kullanın. Başlangıç seviyesinde ve orta seviyede strap kullanımına gerek yoktur, ileri seviye sporcular da genellikle ağır setlerde strap kullanmayı tercih ederler.

Ne zaman yapılmalı?

Bentover barbell row bileşik bir egzersiz olduğu için sırt antrenmanınızın başında yapılmalıdır. İlk veya ikinci hareket olarak antrenmanınızda yer verebilirsiniz.

Tüyolar

  • Sırt genişliğinizi artırmak istiyorsanız daha geniş tutuş tercih edebilirsiniz. Hareket zorlaşacaktır fakat kanatlarınız devreye daha çok girecektir.
  • Barı yukarı çekerken tepe noktada sırt kaslarınızı 2 saniye sıkın, kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırmaya çalışın.
  • Negatif tekrarlara dikkat edin, barı bırakma kısmının en az 2 saniye sürmesini sağlayın.
  • Kanatlarınızın alt kısmının çalışmasını istiyorsanız ters tutuşu (avuçlar size bakacak şekilde) kullanın.

Tüm bu püf noktalara dikkat ederek siz de sırt gelişiminize sınıf atlatabilirsiniz.

Sevgiler,

Gülce Demirer

bbb*Bu yazıdaki bilgiler tamamen öneri niteliğindedir.  Yeni bir antrenmana, beslenmeye veya supplemente geçmeden önce lütfen doktorunuza başvurun. 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.2/10 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Temel Sırt Hareketleri: Bentover Barbell Row Nasıl Yapılır?, 8.2 out of 10 based on 6 ratings