Hazırlayan: Gülce Demirer

Nasıl ki düzensiz beslenen biri sadece bir öğününde ‘sağlıklı’ beslendiğinde vücudunda bir değişim göremezse, bir öğünde küçük kaçamaklar yapmak da sizi geriye götürmez; ama önemli olan bunu dengede tutabilmektir ve cheat meal’in nasıl yapılacağını bilmektir. Bu yazımda sizlerle cheat meal’in ne olduğundan, nasıl yapıldığından ve ne zaman yapılmasının doğru olduğundan bahsedeceğim.

Cheat Meal Nedir?

Cheat Meal, vücut geliştirme ya da benzeri düzenli spor yapan ve sağlıklı bir beslenme sürdüren insanların haftanın 1 gününde sadece 1 öğününde normalde yediklerinden daha sağlıksız ve kalorili sayılabilecek öğündür. Burada atlanmaması gereken nokta cheat meal’in sadece 1 öğününüzü oluşturmasıdır. Cheat meal sizi geriye götürmez ama bunu cheat gününe (cheat day) dönüştürürseniz bütün emekleriniz boşa gider.

Cheat Meal Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Yukarıda da söylediğim gibi cheat meal haftada sadece 1-2 öğününüzde yapabileceğiniz, disiplinli çalışmalarınızın karşılığında kendinize verebileceğiniz bir ödüldür. Cheat meali yapacağınız günün en yorucu antrenman gününüz olması hem ekstra kalori yakmanız açısından iyi olacaktır, hem de antrenman boyunca size ekstradan enerji verecektir. Bundan dolayı cheat meallerinizi bacak gününde yapmanızı tavsiye ediyorum. Cheat mealinizi çok geç saate bırakmamaya özen gösterin. Sabah kahvaltısı cheat meal için ideal bir saattir çünkü vücudunuz en çok yakıta ihtiyaç duyduğu zamandır. Kahvaltıda iştahı çok açık olmayanlardansanız da bacak antrenmanınızdan önceki öğünde  yapmanız antrenman boyunca size ekstra enerji vererek daha yüksek kilolarda çalışmanızı sağlayacaktır. Cheat meallerde önemli olan nokta onları kendi yararınıza çevirmektir.

Cheat Mealleri insanlar genelde çikolata, tatlı, hamburger, pizza gibi yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden yana tutuyor. Ancak karbonhidrat yerine yüksek proteinden yana tutarsanız bu sizin için daha iyi olacaktır. Örneğin, bir öğünde yiyeceğiniz yağsız beyaz ya da kırmızı etinizi güzel bir sosla ya da yağlı et, kızarmış tavuk vb. olarak yiyebilirsiniz. Ya da evde protein keklerinden yapabilirsiniz. (Soslar çok masum görünen ama içinde oldukça şeker ve kalori barındıran yiyeceklerdir. Bu yüzden beslenmenizde soslara yer vermemelisiniz!) Cheat mealinizi karbonhidrattan yana kullanmak isterseniz de ipin ucunu kaçırmamaya özen gösterin.

Cheat Meallerde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Cheat Mealleriniz’in cheat gününe dönüşmesine izin vermeyin.
  • Akşam 6-7’den sonra yapmayın.
  •  Antrenman öncesinde yapmanız size iyi sonuçlarla geri dönecektir.
  • Cheat meal’i kötü bir şey olarak düşünmeyin. Aslında treat meal demek daha doğru olacaktır. Bütün hafta disiplinli çalıştınız ve bunu hakettiniz.  Yedikten sonra kendinizi suçlu hissediyorsanız hiç yapmamanız sizin için daha iyi olacaktır. Eğer hak etmediğinizi, hafta boyunca sağlıksız beslendiğinizi ya da verimsiz çalıştığınızı düşünüyorsanız yemeyin. Çünkü psikolojiniz sizi bu sporda sandığınızdan daha çok etkilemektedir.
  • Treat meali bir çeşit motivasyon kaynağı olarak görebilirsiniz. Bu sizin her hafta daha iyi çalışmanızı sağlayacaktır.

Çok Kalorili ve Yüksek Karbonhidratlı Olduğunu Düşündüğünüz Ama Sağlıklı Olan Cheat Meal Önerileri

photo (1)

*Evde yağsız ve az tuzlu ya da tuzsuz patlamış mısır yapabilirsiniz.

photo (2)

*Yoğurt, Çilekli Weider Whey, Nar, Frambuaz ve isteğe göre sevdiğiniz bir kurabiyeden koyabilirsiniz. Tadı gerçekten çok güzel oluyor.

photo

*Non fat Ristretto, Green Dream Chocolate ve Humus Cipsi. Organik’im’den Green Dream Yabanmersinli Belçika Çikolatalarını bulabilirsiniz. Hayatınızda yiyebileceğiniz en güzel çikolata ve bütün paketi (55 gr) sadece 200 kalori, 17 gr karbonhidrat ve 17 gr yağ içeriyor. Humus cipsini de Macro Center’lardan temin edebilirsiniz. 1 paket 56 gr 250 kalori, 37 gr karbonhidrat ve 14 gr yağ içeriyor. Benim gibi kahve bağımlıları cheat meallerinizi bu güzel çikolatayla renklendirebilirsiniz.

Kendi cheat meallerimi bacak ve kalça günlerinde çikolatadan yana kullanıyorum ve antrenman boyunca gerçekten faydasını görüyorum.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

Gülce Demirer

1312312

*Bu yazıdaki bilgiler tamamen öneri niteliğindedir.  Yeni bir antrenmana, beslenmeye veya supplemente geçmeden önce lütfen doktorunuza başvurun.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.6/10 (18 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 7 votes)
Ödül Mü Ceza Mı: Cheat Meal, 5.6 out of 10 based on 18 ratings