Hazırlayan: Gülce Demirer

Spor salonuna gitmeye başladığım günden beri bütün kadınları yürüyüş bandında saatlerce yürürken görüyorum. Kadınların yürüyüşü kilo vermek için yaptığını biliyorum ancak yarım saatlik temposuz bir yürüyüşle yağ yakmak çok zordur. Koşu-yürüyüş şeklinde HIIT egzersizlerle yağ yakmak mümkündür ancak yetersizdir. Çoğu kişinin bilmediği şey ise ağırlık çalışmak yağ yakmada çok önemli bir rol oynar. Üstelik yağ yakarken kas inşaası için de ilk adımınızı atmış olursunuz, ikinci adım ise düzgün bir beslenme ve yeterli uykudur.

2

Çoğu kadının ağırlık çalışmasından kaçınmasının tek bir sebebi olduğunu bizzat duymuş biri olarak anladım: ”Ağırlık kaldırmak kadınları erkeksileştiriyor”, ”Ağırlık kaldırmak hatlarımı ortadan kaldıracak”, ”Üstelik eklem sağlığı için de zararlı”…

3

Size hem iyi hem kötü bir haberim var, ağırlık çalışmak sizi erkeksileştirmez tam tersine kadınsı hatlara sahip olursunuz yani şu ana kadar ağırlıklardan kaçarak yürüyüş bantlarında vakit öldürüyordunuz; ancak hala geç değil. Yürüyüşle sıkı ve yuvarlak bir kalçaya sahip olunduğu henüz görülmemiştir…

Ağırlık çalışmanın kadınlar için faydalarından birinin yağ yakmak olduğunu söylemiştik. Yoğun ve yüksek ağırlıklarla yapılmış bir antrenmandan sonra vücut bir sonraki güne kadar normalden daha fazla oksijen tüketir. Daha fazla oksijen tüketmek de metabolizmanızı hızlandırır ve daha fazla yağ yakarsınız.

54

Ağırlık çalışmak size kas kütlesi kazandırır. Kas kütlesi kazandığınızda da vücudunuz kalorileri daha etkin bir şekilde yakar. Yürümek size oturmaktan daha fazla kalori yaktırır, ağırlık çalışmak da size daha fazla yağ yaktırır. Gün içinde kaslarınızı ne kadar çok çalıştırırsanız o kadar çok yağ yakarsınız.

Öte yandan ağırlık çalışmak sanıldığının aksine kadınsı bir hata sahip olmanızı sağlar. Sadece kardiyo yaparak kilo verebilirsiniz ancak kardiyo hem yağ hem de kas kaybetmenize sebep olur. Kas kaybederek de kadınsı hatlarınızı kaybedersiniz ve zayıf olsanız da yine sıkı olmayan düz bir vücuda sahip olursunuz.

10528046_10152500610732440_1796120726_n

Bunların yanında ağırlık çalışmak size daha iyi bir uyku imkanı sunar, vücut daha çabuk uykuya dalar. Ayrıca yaş ilerledikçe kas ve kemik kaybetme riski de artar. Postmenopozal kadınların osteoporoza yakalanma riski oldukça yüksektir çünkü vücut östrojen hormonu salgılamaz. Ağırlık çalışmak ise kemik erimesini ve eklemlerin aşınmasını engeller, böylece osteoporoz riskini de azaltır.

6

Stresli bir hayattan uzak durmak için de ağırlık çalışmak ve düzenli spor yapmak mükemmel bir yoldur. Yapılan bazı araştırmalara¹ göre ağırlık çalışarak spor yapan kadınların stresli iş ve özel hayatın üstünden daha kolay geldiği görülmüştür.

Konuya başka bir açıdan bakacak olursak, kadınların aslında erkeklerden daha yoğun ve daha fazla setli ve tekrarlı ağırlık çalışması gerekmektedir çünkü kemik yapısını koruyan ve kas inşaasında önemli bir rol oynayan testosteron hormonu erkeklerde mevcuttur ve kadınlarda östrojen hormonu bulunur. Östrojen hormonu da testosteron gibi kas inşaasını hızlandıran ve/veya kolaylaştıran bir hormon değildir aksine vücutta belirli bir miktarda su ve yağ tutumuna sebep olur. Bu yüzden kadınların da erkeklar kadar hatta daha yoğun olarak ağırlık çalışması gerekmektedir. Önemli olan kilo vermek değildir, şu andan itibaren sizden bu tanımı unutmanızı istiyorum çünkü kilo vermek yani sadece kardiyo ile yapılan kilo vermek hem kastan hem yağdan götürür bu da istediğiniz ”fit” vücuda sahip olmanızı pek sağlamaz. Çözümü ise dumbbell ile, barbell ile ağırlık çalışmaya başlayarak kaslarınızı hırpalamak ve düzgün bir beslenme ve yeterli uykuyla onları besleyerek kas inşaa etmektir.

Sağlıklı günler dilerim.

row

Referanslar:

1:Stone M, Stone Meg, Sands W. Psychological Aspects of Resistance Training. In: Principles and Practice of Resistance Training. Champaign, IL: Human Kinetics; 2009. p. 229-241.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.2/10 (12 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 6 votes)
Kadınlar Neden Ağırlık Çalışmalı?, 8.2 out of 10 based on 12 ratings