Düzenli bir spor hayatı için ve sağlıklı sonuçlar almak için her vücut geliştiricinin ve sporcunun yemeklerini yanında taşıması gerekmektedir; ancak bazen elimizde olmayan sebeplerden ötürü yanımıza yemekleri alamayabilir veya aldıklarımız yetmeyebilir, acele bir işimiz çıkabilir ve dışarda yemek zorunda kalabiliriz. Dışardaki yemeklerin de nasıl yapıldığını bilmiyoruz ve çoğunda bol miktarda sos ve bu soslarda da şeker ve tuz oluyor. Eğer bu nedenlerin yanında veya bu nedenlerden ayrı olarak, dışardaki yemeklere evde yediğinizin 2-3 katı fazla para vermek istemiyorsanız sizler için çok pratik, ucuz ve her yerde bulabileceğiniz bir çözümümüz var: konserve yiyecekler!

Konserve yiyecekler içlerinde koruyucu madde içermez, ısıl işlemlerden geçerek içlerindeki hava alınarak konserve haline getirilir ve bu sayede 2 yıla kadar raf ömürleri vardır. Ayrıca yemekleri saklamadaki en sağlıklı yoldur, içlerinde konserve haline getirmek için çok az miktarda tuz bulunur ancak suyunu ve/veya yağını süzdüğümüzde bu tuz da gitmiş olacaktır.

Bu yazımızda sizlere bütün marketlerde ve hatta bakkallarda bulabileceğiniz en iyi protein kaynakları olan konserve yiyeceklerden bahsedeceğim.

 1) Tavuk Konservesi

Tavuk protein ve selenyum açısından zengin bir besindir.

 2) Konserve Fasulye

Konserve fasulyelerin bir kaç çeşidi bulunmaktadır; meksika fasulyesi, kuru fasulye, barbunya pilaki… Ayrıca daha lezzetli bir yemek istiyorsanız büyük marketlerde domates sosuyla hazırlanmış fasulyeler de satılmaktadır. 1 küçük fasulye konservesinde yaklaşık 20 gram protein ve 40-50 gram karbonhidrat ve bol miktarda çinko ve demir bulunur. Böylece proteinle birlikte karbonhidrat ihtiyacınızı da almış olursunuz. Ayrıca fasulye yüksek miktarda lif içerir, kalp sağlığınız için çok faydalıdır, sindirim sisteminizi düzenler ve kan şekerini normal seviyede tutar.

 3) Konserve Ton Balığı

Süzülmüş ağırlığı 100 gram gelen ton balığında ortalama 24 gram protein ve Omega-3 yağları ve D vitamini bulunur.

 4) Konserve Hamsi

Hamsi konservesi kızartma yapılmadan hazırlandığı için aslında Türk mutfağındaki pişirilme şekli olan kızartmadan daha sağlıklı bir seçimdir. 1 konserve hamsi de 20-25 gram protein bulunur ve yağ oranı oldukça düşüktür.

Sağlıklı bir hayat ve sağlıklı bir vücut için öğünlerinizi asla atlamayın. Kendinizi aç bırakarak vücudunuzun kasları yakıt olarak kullanmasına sebep olursunuz; tartıda bir kaç kilo eksilmiş olsa da aynaya baktığınızda tatmin olmuyorsanız bu vücudunuzdaki kasların gitmiş olması ve yağların hala duruyor olmasındandır. Vücudunuza gerekli yakıtı verirseniz, vücut yağ yakar. Bu ucuz ve pratik konserve yiyeceklerle artık dışarıda ne yiyeceğim endişesi de duymanıza gerek kalmıyor.

Sağlıklı günler dilerim,

Gülce Demirer

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.8/10 (10 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 6 votes)
En İyi Protein Kaynağı Olan Konserve Yiyecekler, 7.8 out of 10 based on 10 ratings