Bazı günlerde tabağınıza ne koyarsanız onu yersiniz ve yemek için pek de istekli değilsinizdir. Bazı günlerdeyse ‘canınız’ her şeyi yemek ister; makarna, pizza, et, çikolata vs. Canınızın istemediği günlerde genelde sadece içgüdüsel olarak yani karnınız acıktığında hatta guruldamaya başladığında yemek yemeniz gerektiğini hissedip yersiniz; yani fiziksel açlık. Diğer günlerde ise kafanızda hep yemek vardır ya da cheat meal yapacağınızı günü iple çekiyorsunuzdur işte bu psikolojik bir açlıktır. Her insan bunu yaşamıştır ya da yaşar. Bazı insanların genelde canı hiçbir şey çekmez ya da kendilerini disipline etmek konusunda hiçbir sorunları yoktur. Bu konu psikanalizi yani kişinin psikolojik gelişim sürecini ilgilendirdiği için şu an buna değinmeyeceğim. Kimilerinin de, benim gibilerin, canı sürekli bir şey çeker. Ancak psikolojik ve fiziksel açlık arasındaki farkı anlamak şu an bizim için çok önemli. 

Fiziksel (gerçek) Açlık

Fiziksel açlık önemli bir açlık türüdür. Bize ne zaman yemek yememiz gerektiğini söyler ve bu genelde baş ağrısı, mide gurultusu, kan şekerinin düşmesi şeklinde kendini gösterir. Ancak vücut geliştirmeciler olarak bu açlığın belirtilerini hissetmeden sorunu ortadan kaldırmalıyız bu yüzden 2-3 saatte bir yemek yemeliyiz. Ara öğünler ve yanımızda bulunduracağımız sağlıklı atıştırmalıklar bizi aç kalmaktan kurtarma görevi görmektedir. 

Psikolojik Açlık

Psikolojik açlığın kişinin psikolojik geçmişinde derinlere gittikçe çok daha farklı sorunlardan dolayı olduğunu görebiliriz ancak şu an burdaki hedefimiz bu değil. Psikolojik açlığın kendini gösterdiği daha basit durumlar bulunmaktadır ve ufak değişiklerle bunun üstesinden gelebilirsiniz. Psikolojik açlık genelde kendini sıkıldığınız anda gösterir. Bazen buzdolabını ya da abur cubur çekmecesini açarız ve öylece bakarız ya, işte size klasik bir psikolojik açlık örneği. Gün içinde bazen normal uğraşlarımızdan sıkılırız ya da iş yerinde sıkılmışızdır

ya da o gün normalde her gün yaptığnız şeyi yapmıyorsunuzdur ve kendinizi bir boşlukta hissedersiniz ve oyalancak bir şeyler ararsınız. İnsanların yarısından fazlasının da ilk aradığı uğraş nedense yemek yemek oluyor, daha doğrusu

 ‘atıştırmak’. 

Bir başka psikolojik açlık türüyse, kızgınlıktan doğan açlıktır. İnsanlar sinirlendiğinde kan şekeri düşer, terleyebilir ve kısaca çok sinirlidir. Genelde direkt tatlı bir atıştırmalığı düşünür ve yer. 

Psikolojik açlıkları kızgınlık açlığı, stres açlığı, mutsuzluk açlığı, mutluluk açlığı vs diye istediğimiz kadar isimle alt başlıklar halinde sunabiliriz; ama sonuçta hepsi aynı kapıya çıkıyor: psikolojik açlık. Önemli olan psikolojik açlıklarımızın nedenini anlamak ve üstesinden gelmek. Peki nasıl? 

Psikolojik Açlıkların Üstesinden Gelmek

  • Yemeğinizi yediniz ancak canınız hala bol çikolatalı bir pasta ya da kurabiye çekiyor. Bir saniye durun ve kendinize sorun: canım neden bunu çekiyor? Çünkü sıkıldınız. Aslında karnınız patlayacak kadar yediniz ama hala canınız bunu çekiyor. Bu tür zamanlarda bulunduğunuz ortamı değiştirmeyi deneyin. Evdeyseniz dışarı çıkın. Bir kaç gündür aklınızda olan ama yapamadığınız bir şeyi yapın ya da plan yapın. Kısacası kendinizi oyalayın. Hiç çok güzel bir filme kendinizi kaptırmışken ya da okudğunuz kitapla bütünleşmişken canınızın birden çikolata çektiği oldu mu? Hiç sanmıyorum. İşte psikolojik açlık bu kadar basit bir şey temelinde. Şimdi diyeceksiniz ki, demesi kolay. Evet demesi kolay; ama aynı durumlardan benden geçtim ve bu yüzden bu kadar emin bir şekilde bu yazıyı yazıyorum. Psikolojik açlığı yenmek zordur; ama kendinize her seferinde şunu hatırlatın: Bir süreliğine canım çikolata çektiği için bunu yiyeyim ve kısa süreli bir haz mı yaşayayım, yoksa hedeflerime ulaşıp kalıcı bir mutluluk mu sağlayayım? Bu soruyu dürüstçe cevaplamınız bile size çok yol kat ettirecektir. Yalan söyleyerek sadece kendinizi kandırmış olacaksınız, önünüzdeki çikolatayı değil.. 
  • Canınız bir şey yemek istiyor ama yukarıdaki oyalayıcı faaliyetleri yapamıyorsunuz çünkü iştesiniz/okuldasınız, o zaman kendi kendinize bir taktik geliştirin. Benim kendim için geliştirdiğim şey kahve içmek. Kahveden kastım Nescafe ya da Caramel Macchiato değil tabiki. Sütlü espresso (latte) ya da filtre kahve. Canım bir şey istediğinde ya da o sıkıntı durumlarını yaşadığımda kahve ya da yeşil çay içiyorum. O da yetmiyorsa meyve yiyorum. Elinizde her zaman başka ve daha sağlıklı alternatifler olduğunu unutmayın, önemli olan istemektir. 
  • Size belki çok saçma görünecektir ama konumuz zaten psikoloji ve insanoğlu gördüğü şeylerden özellikle medya tarafından gösterilen şeylerden sandığından daha fazla etkilenir. Televizyon izlerken yemek reklamlarına denk geldiğinizde kanalı değiştirin, ya da televizyonu kapayın. Reklamcılık çok büyük bir sektör ve o ürünü yemeniz için ellerinden geleni yapacaklarından adınız gibi emin olun.
  • Bunları denediniz ama hala üstesinden gelemiyorsanız psikolojik bir destek almanız sizin için çok iyi olacaktır. Psikojik destek sözü sizi rahatsız etmesin ya da çok büyük bir sorununuz olduğu hissiyatına kapılmayın. Aksine size bu sorunu çözmekten daha fazlasını verecektir ve bittiğinde çok rahatlamış olacağınızdan eminim.


  İnsan psikolojisi gerektiğinde çok güçlü bir silah, gerektiğinde de çok iyi bir kalkan olabilir. Beyninize ne derseniz ve kendinizi neye inandırırsanız öyle olur. Kendinize çikolatanın ne kadar sağlıklı bir şey olduğunu yeterince söylerseniz, sonunda kendinizi buna inanmış olarak bulursunuz. Hiç kaldırmadığınız bir ağırlıkla squat yapacaksınız ve kendinize inanıyorsanız yapabilirsiniz. Belki mükemmel olmayacaktır ama yapmışsınızdır. Aksini söylerseniz de yapamazsınız. Düşüncenin ve psikolojinin gücünü küçümsemeyin. Kas gücü beyinden gelir. 

Bugün çikolatayı atlayın ve yerine yeşil çay için :)

Herkese sağlıklı günler dilerim.

Gülce Demirer

*Bu yazıdaki bilgiler tamamen öneri niteliğindedir.  Yeni bir antrenmana, beslenmeye veya supplemente geçmeden önce lütfen doktorunuza başvurun.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.8/10 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Açlığınızı Tanıyın: Fiziksel ve Psikolojik Açlık, 9.8 out of 10 based on 6 ratings